Od 22. do 26. avgusta, gradić Šneverdinger u Lunenburškoj Hajdi, slavi cvjetanje njihove biljke hajde, po kojoj je oblast i dobila ime.
Vrhunac ovog slavlja je krunisanje Kraljice Hajde, koje se održava svake godine 26. Avgusta.
Uloga „kraljice“ nije ni malo laka, njen zadatak je da promoviše ovu oblast i njene turističke potencijale tokom cijele godine, ali i da zna sve o Hajdi i njenoj istoriji.
Pored toga što je ova oblast poznata po svojoj biljci i krunisanju kraljice, u Hajdi je prije otprilike stotinjak godina osnovana prva organizacija za zaštitu prirode u Njemačkoj.
Ista ta organizacija se i danas brine o održavanju polja hajde, kao i o njenom očuvanju.
Hajda je niskorastinjsko cvijeće, koje po svom izgledu najviše podsjeća na lavandu i kod nas se naziva vrijesak. Poznat je po mnogim ljekovitim svojstvima.
- godine hajda je proglašena za „cvijet godine“ u Njemačkoj.
Od ove biljke se prave metle, koje imaju značajnu istorijsku ulogu kod Nijemaca, posebno u jednom gradiću, ali o tim metlama i njihovoj ulozi ćemo pisati drugi put.