U nastavku vam donosimo nekoliko zanimljivosti o Kini.
- Kina je četvrta po veličini zemlja na svijetu (posle Rusije, Kanade i SAD). Ona ima površinu od 9.596.960 km².
- Kina je takođe poznata i kao „cvjetno Kraljevstvo“ zbog mnogo voća i cvijeća (kao što su pomorandže i orhideje) koje se sada gaje širom svijeta.
- Kinezi su izmislili zmajeve (papirne zmajeve) pre oko 3.000 godina. Oni su korišteni da uplaše neprijatelja u borbi. Dok se zmaj obično smatra zlim stvorenjem u zapadnoj kulturi, on drži prvo mjesto među četiri najveća stvorenja u kineskoj mitologiji.
- Rani kineski carevi čuvali su pande za odbranu od zlih sila i prirodne katastrofe. Pande se takođe smatraju simbolima moći i hrabrosti u Kini.
- Bijela boja je kineska boja žalosti.
- Kinezi su prvi izmislili vodenicu kako bi iskoristili vodu. Kina je takođe prva počela da koristi alate od gvoždja za obradu zemlje.
- Čaj je otkriven u Kini, a verovanje kaže da se to desilo kada je list čaja pao u vrelu vodu. Kinezi smatraju da je čaj neophodan za zdrav život.
- Najvažniji praznik u Kini je Kineska Nova Godina. Kinezi tradicionalno veruju da svaka osoba izbacuje zle sile iz stare godine. Takođe smatraju da je tada svima rođendan.
- Kineski jezik govori 92% stanovništva Kine.
- Crvena boja simbolizuje sreću i najčešće se koristi na kineskim festivalima i drugim veselim prilikama.
- Kineski lampioni su važan simbol dugog života. Fenjeri su nekada bili simboli bogatstva porodice, a najbogatije porodice imale su toliko velike fenjere, da je bilo potrebno nekoliko ljudi da ih podigne i upali.
- Veliki kanal Kine je najduži kanal na svetu, dug 1.114 milja i sa oko 60 mostova.
- Bicikl je uveden u Kinu 1891 godine i sada predstavlja primarno prevozno sredstvo za milione Kineza.
- Kineski zid je najveća građevina na svetu. Na temelju opsežnih istraživanja utvrđeno da je ukupna dužina Velikog kineskog zida 21.196 kilometara objavila je nedavno Kineska državna uprava za kulturno nasleđe (SACH).
- 2008. godine Olimpijske igre u Pekingu bile su najskuplji igre u istoriji. Procenjuje se da su igre koštale neverovatnih 40 milijardi dolara.