Poznato je da Andaluzija obiluje arhitektonskim lepotama iz perioda mavarske vladavine, te da je teško izdvojiti jednu građevinu koja zaslužuje više pažnje od drugih. Uprkos tome, palata koja se nalazi u Sevilji predstavlja spoj nekoliko različitih arhitektonskih stilova i odiše viševekovnom tradicijom, pa joj posvećujemo današnji članak.
Kraljevski Alkasar u Sevilji jedna je od najstarijih palata na svetu koja se još uvek koristi: u njoj odseda kraljevska porodica svaki put kada dođe u Sevilju. Nalazi se u samom srcu Sevilje i zajedno sa Katedralom i Arhivom Indija nalazi se na Uneskovoj listi Svetske baštine.
Na teritoriji današnje palate nalazile su se rimske zidine iz I veka, a od VIII veka ova teritorija bila je pod mavarskom okupacijom. Za vreme njihove viševekovne vladavine dimenzije palate su udvostručene, dobila je i dodatne ulaze kao i dvorišta. Čuveni Alfonso X Mudri izgradio je palatu sa elementima gotike na koju je kasnije, nakon fatalnog zemljotresa u XIV veku, nadograđena palata Mudehar. U XIX veku Burboni su obnovili deo palate i doneli u nju izvanrednu kolekciju tapiserija i umetničkih dela.
Alkasar ima dosta natkrivenih dvorišta, sala, soba i salona koje odišu različitim stilovima i predstavljaju pravo istorijsko putovanje kroz Španiju i španske vladajuće dinastije. Izvanredni lukovi kao i mozaici sa floralnom tematikom pravi su pečat mavarske tradicije, a zlatna kupola i oltari trag su hrišćanske kulture.
Ono po čemu se ova palata dodatno ističe jesu vrtovi. Alkasar ima 13 vrtova koji su najstariji vrtovi u Sevilji. U vrtovima se može videti mnoštvo biljaka i različitih vrsta drveća iz čitavog sveta. U vrtovima su i manje, ograđene bašte po ugledu na one koje su imali Mavari. Pored toga, u svim dvorištima se nalaze i raznobojne pločice kao i drveće narandži, tipičnog voća za jug Španije.
Ovu palatu je danas moguće posetiti svakog dana od 9 do 17 časova, a karte je moguće kupiti i online. Ukoliko je potrebno, u palati se može uzeti i audio vodič, a studenti i penzioneri imaju popuste na ulaznice. Besplatan ulaz je omogućen osobama mlađim od 16 godina, osobama sa invaliditetom, stanovnicima Sevilje i svima koji dođu u palatu ponedeljkom od 16 do 17 časova.
Ako želite da saznate više o kulturi, jeziku i običajima Španije pogledajte naše dodatne sadržaje OVDE
Autor teksta : prof. španskog jezika Olivera Pukšić