Život u kineskoj porodici- kulturna razmena u Kini

Život u kineskoj porodici- kulturna razmena u Kini

Život u kineskoj porodici- kulturna razmena u Kini

Iz daleke Kine javila nam se Maria, naša učesnica programa kulturne razmene koja je provela 3 meseca u mestu Shunyi u Pekingu. Maria je naučila mnogo o kineskoj tradiciji,a o ostalim detaljima pročitajte u nastavku.

Konkretno porodica u kojoj sam ja bila nije upoznata sa običajma van Kine, poput rukovanja i spominjanja celog imena što je odista bilo čudno kao prvi utisak, dok su deca instantno bila otvorena za interakciju čim su došla iz škole, radoznalost je dominirala. Bili su uigrani što se tice au paira jer su imali 3 pre mene. Žive u internacionalnoj regiji daleko od centra, blizu aeodroma.Vidi se da je novije izgrađena sa skupim celim blokovima, kao i kućama i zgradama unutar njih. Infrastruktura grada je nešto dosta drugačija od naše, voze bezobzirnije, a i  ulice su dizajnirane da ih vode u redu. Oslanjaju se dosta na praktičnost, često prostori izgledaju nepotpuno po našim standardima. Više pažnje posvećuju enterijeru, dok je eksterijer privlačan, posebno u slučaju pojedinih objekata gde se može uočiti virtuoznost njihove moderne arhitekture. Značaj svetla se vidi u ogromnim prozorima svugde i u razdaljini između zgrada gde svetlost i vazduh dopunjavaju prostor dvorišta i vrtova koji su preudobni za boravak.

Maria nam je otkrila kako je provodila slobodno vreme i šta je ono što joj se posebno dopalo:

Iskreno prva stvar su ogovaranja sa dečkom, prosto prezanimljivo je kad dolazite iz male porodice od dva člana u kući, u porodicu sa devet članova. Drame koje ste gledali na televiziji postanu vaš život: kupovina čajeva, odlazak u teretanu kao najfleksibilnija fizicka aktivnost, razgovori sa devojkama iz škole kineskog, slavljenje rođendana (desilo se da tri rođendana budu za vreme mog boravka) i naravno razgledanje okoline i grada kao neizostavno.Volela bih da navedem kao najveće iznenađenje za mene to koliko Kinezi imaju poštovanja prema Srbiji. Često sam dobijala komentare poput ‘we are friends’, ‘that's a good country’ i slično.

 Za sve one koji se dvoume oko prijave, Maria poručuje:

Aposutno da! Uvek je opcija vratiti se ako vaša očekivanja nisu ispunjena, ali iskustvo je prebogato. Osim što vidite zemlju, upoznaćete i ljude koji se inače ne bi našli u vašoj svakodnevnici. Takođe, imaćete priliku da naučite kako da se luk spremi na odgovarajući način, tako da se ne oseti iz usta nakon jela.

Kada je u pitanju saradnja sa našim timom Maria je dodala:

Odlični! Dostupni za sva pitanja pa i ona suvišna.

 

Ukoliko i ti želiš da upoznaš Kinu, preostaje ti samo da klikneš  PRIJAVI SE