Bosna i Hercegovina je nestvarno lijepa zemlja s netaknutom prirodom i istorijskim draguljima, smještena u srcu starog kontinenta. Ponekad nismo ni svjesni koliko toga imamo nadomak kućne adrese i mjesta koje tek trebamo upoznati. Ako ste u potrazi za vama novim i neotkrivenim lokacijama, nastavite čitati ovaj članak za malenu dozu inspiracije.
Prokoško jezero
Mjesto koje se nepravedno rijetko spominje, a predstavlja pravu oazu mira i spokoja svakako je Prokoško jezero. Smješteno je svega 22 kilometra od centra grada Fojnice, ušuškano na planini Vranici na 1636 metara nadmorske visine. Proglašeno je nacionalnim parkom prirode 1982. godine, te je od tada pod strogom nacionalnom zaštitom. Posjetom ovog jezera, danas zvanog Gorskim okom, istinski ćete uživati i afirmisati istoriju i ljepotu naših krajeva.
Impresivna tradicionalna okolina Prokoškog jezera naglašena je i postojanjem istoimenog odmarališta. Smještaj u autentičnim kolibama omogućiće vam uživanje u pogledu s najljepše lokacije u okolini, a krasi je i potok s vodopadom i ribnjakom. Ovaj kompleks namijenjen je kao baza svim ljubiteljima planine koji će se u povratku s osvojenih vrhova okrijepiti domaćim kulinarskim specijalitetima.
Tvrđava Ostrožac
Jeste li znali da se u našoj državi nalazi pravi dvorac koji datira nekoliko vjekova? Utvrda Ostrožac nalazi se nedaleko od Bihaća, a prvi njen spomen je iz 1286. Tvrđava je najprije bila u posjedu knezova Babonića-Blagajskih (knezovi Ostroški), zatim je pala u ruke Osmanlija 1577., a početkom prošlog vijeka malenu rekonstrukciju je odradila i nepoznata habsburška porodica. Kroz vijekove izgrađivana i dograđivana, do današnjih dana nije izgubila svoju privlačnost i čini jedno pravo istorijsko blago. Od novembra 2013. ovaj dvorac se nalazi se na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Pećina Dabar
Pored Orlovače, Vaganske i pećine Vjetrenica, jedna od pećina koju svakako treba posjetiti u Bosni i Hercegovini je pećina Dabar. Ona se nalazi na prostoru opšine Sanski Most i smještena je uz izvor rječice Dabar u istoimenom selu. Za razliku od prethodno navedenih, Dabarska pećina je neistražena i niko pouzdano ne zna koliko je duga i duboka. Pri samom ulasku u misterioznu pećinu otvara se ogromni unutrašnji prostor, a što se ide dalje u njenu utrobu, naići ćete na jezerce koje je obilnije za vrijeme zimskog perioda. Ulazak i kretanje u pećini su mogući bez ikakve opreme u dužini od oko 200 metara.
Da je pećina bila nastanjena u praistoriji, zaključeno je brojnim arheološkim istraživanjima. Upravo u jezeru Dabarske pećine otkriveno je i postojanje čuvene endemske vrste „čovječje ribice”, a rijeka Dabar je svojom cijelom dužinom pitka i bogata ribom, te je stavljena pod nacionalnu zaštitu.
Izvor: link.