Postoji izreka „Ništa ne zbližava ljude tako jako kao dobra hrana“ i zaista jeste tako. Hrana često može da predstavlja poveznicu sa svojim precima i porijeklom, jer najčešće u svakoj porodici postoji neki „tajni“ recept koji se čuva i prenosi iz jedne generacije u drugu. Kada se porodica ili prijatelji okupljaju, kada se priprema neka zabava ili bilo kakvo dešavanje, hrana je uvijek tu.
Kultura neke države se ogleda u mnogo čemu, a hrana je jedan od sastavnih dijelova. Hrana u Velikoj Britaniji se uglavnom oslanja na kvalitet proizvoda, a ne na složenost samih recepata.
U doba kada je Velika Britanija bila vodeća kolonijalna sila, na britansku kuhinju su velik uticaj imale i ostale zemlje, prije svega Indija. Na primjer, anglo-indijska aromatična piletina tikka masala je jedno od najpoznatijih jela u Velikoj Britaniji, i s obzirom da se toliko udomaćilo, Britanci su ga prihvatili kao nacionalno jelo.
Britanska kuhinja predstavlja bogatu raznolikost nacionalnih i regionalnih jela, kao što su jela iz engleske kuhinje, škotska jela, velška kuhinja, jela Gibraltara i anglo-indijska kuhinja. Mnoga regionalna i lokalna jela su dobila naziv upravo po svom mjestu porijekla.
Neka od najpoznatijih tradicionalnih britanskih jela su:
- Fish and Chips
Ovo jelo je jedno od glavnih jela koje morate probati ukoliko odete u Veliku Britaniju, a možete ga pronaći bilo gdje. Englezi kažu da je ovaj obrok najljepše jesti vani sa pogledom na more, jer to „doprinosi“ samom ukusu.
- Bangers and Mash
Ovaj obrok podrazumijeva kobasicu sa gnječenim krompirom (ili poznatije kao pire krompir), pripremljene u sosu zajedno sa graškom. Ovaj obrok ćete najčešće vidjeti u pabu, po čemu je Irska najpoznatija.
- Full English Breakfast
Mnogi kažu da je doručak jedan od najvažnijih obroka, a Englezi to zaista tako i shvataju. Ovaj doručak podrazumijeva slaninu, jaje „na oko“, kobasicu, pečeni pasulj, tost hljeb, „crni puding“ (vrsta kobasice koja je napravljena od svinjetine i žitarica), gljive, paradajz i piće kao što su kafa ili čaj.
- Shepherd’s Pie/Cottage Pie
Ova dva jela su dosta slična, a jedina razlika je u izboru mesa – u prvom slučaju se koristi jagnjetina, dok je u drugom u pitanju govedina. Iako pie u prevodu na srpski jezik znači pita, ova dva jela nisu ni nalik tome. To je zapravo spoj mesa, povrća i krompira na vrhu, sve zajedno ispečeno u rerni.
- Yorkshire Pudding
Jedan od poznatih priloga uz glavno jelo koje se ističe u ovoj zemlji jeste jorkširski puding. Kao što je i slučaj sa prethodnim jelom, ovdje riječ puding ima drugačije značenja nego u srpskom jeziku. Tekstura podsjeća na puding, ali se peče u rerni i uglavnom služi uz glavno jelo sa mesom, a takođe je i sastavni dio poznatog engleskog „nedeljnog pečenja“ (Sunday roast).
Autor članka: predavač engleskog jezika Tina Vidović